Premenstruační syndrom (PMS). Příčiny, průběh léčby PMS

By | 25 ledna, 2023

U žen trpících premenstruačním syndromem je pozorována snížená hladina serotoninu v těle. Zdá se, že na vznik příznaků mají vliv těžké emoční stavy, které se objevily v průběhu života, stres, rodinná anamnéza depresivních poruch a také věk. Obvykle se příznaky zhorší po porodu a zmizí po menopauze. PMS neboli premenstruační syndrom znají nejen ženy, ale i lékaři. Zlomyslní muži, někdy říkají, že žena je buď před, nebo po, nebo během menstruace a kvůli tomu má celý měsíc špatnou náladu. Jak je to s PMS skutečně?

Co je to premenstruační syndrom?

Většina menstruujících žen pociťuje příznaky související s blížící se menstruací, ale jen některé z nich trpí premenstruačním syndromem. Premenstruační syndrom (PMS) je porucha zahrnující závažné duševní a somatické symptomy objevující se před menstruací u žen v reprodukčním věku s ovulačními cykly. Nemoci se cyklicky vyskytují ve druhé fázi cyklu (luteální fáze), tedy před začátkem krvácení a spontánně ustupují v prvních dnech krvácení. Intenzita příznaků PMS u každé ženy je jiná a od běžných perimenstruačních příznaků se PMS liší vysokou intenzitou příznaků, která výrazně ztěžuje nebo znemožňuje každodenní fungování, narušuje sociální a sociální vztahy a ovlivňuje profesionální činnost.

Příčina onemocnění souvisejících s PMS není jasná. Některé studie mohou naznačovat, že mechanismus vzniku syndromu je výsledkem abnormální reakce přenašečů v nervovém systému na normální funkci vaječníků. Ženy trpící PMS mají sníženou hladinu serotoninu v těle. Zdá se, že na vznik příznaků mají vliv těžké emoční stavy, které se objevily v průběhu života, stres, rodinná anamnéza depresivních poruch a také věk. Obvykle se příznaky zhorší po porodu a zmizí po menopauze. Odhaduje se, že onemocnění související s PMS postihuje až 40 % žen a každá 20. má závažné příznaky tohoto syndromu. Pozorování ukazují, že premenstruační syndrom se u lidí užívajících hormonální antikoncepci vyskytuje méně často. Premenstruační syndrom se objevuje během puberty, vyskytuje se ve většině cyklů a odeznívá po menopauze. Příznaky PMS jsou nejnápadnější u žen ve věku 25-35 let. Přesná příčina premenstruačního syndromu zatím nebyla stanovena.

Hlavní problém premenstruačního syndromu jsou bouřící hormony

Předmenstruační napětí je podle lékařů způsobeno především hormonálními poruchami souvisejícími s reprodukčním cyklem ženy. V první polovině cyklu se zvyšuje hladina estrogenu a ve druhé polovině se zvyšuje hladina progesteronu. Pokud tělo produkuje příliš málo posledně uvedeného hormonu, dochází k hormonální nerovnováze, objevují se nepříjemné příznaky. V poslední době se stále větší podíl na vzniku PMS připisuje prolaktinu – hormonu produkovanému hypofýzou, který je zodpovědný za vývoj mléčné žlázy a na konci těhotenství a během kojení – za tvorbu mléka. Hladina prolaktinu v našem těle se během menstruačního cyklu téměř nemění. Bohužel u některých žen se – z neznámého důvodu – jeho koncentrace výrazně zvyšuje.

Pak může dojít k zablokování ovulace, což vede k nedostatku progesteronu ve druhé fázi cyklu a způsobuje nepříjemné příznaky. Podle nejnovějších tezí za to může kolísání sekrece neurotransmiterů v mozku, zejména serotoninu a dopaminu, které řídí naši náladu. Existují i teorie, které vidí příčiny premenstruačního napětí v nedostatečné výživě, nehygienickém životním stylu a dokonce i genetických faktorech (PMS je častější u žen, jejichž matky měly podobné

Fyzické a duševní příznaky PMS

Premenstruační syndrom nazývaný také PMS, z anglického názvu Premenstrual Syndrome, zahrnuje téměř 300 příznaků, psychických i somatických. Nejčastěji se jedná o: podrážděnost, bezdůvodný hněv, agresivita, smutek, deprese, plačtivost, snížené sebevědomí, přecitlivělost prsou, pocit zadržování vody v těle, střevní potíže (průjem, zácpa), kožní vyrážky, bolesti kloubů, bolesti hlavy, únava. A mnoho dalších možností. Repertoár příznaků PMS není konstantní, soubor se může každý měsíc měnit, proměnlivá je i intenzita jednotlivých příznaků.

Ženy s převládajícími psychickými složkami dostatečně silnými na to, aby v extrémních případech ztěžovaly normální život a práci, mohou patřit mezi 2–6 % pacientek trpících premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Dysforie je definována jako opak euforie, ale ženám, které vědí, o čem mluvím, to zní jako cynický vtip.

Příklad psychických příznaků:

 • zvýšená ospalost,
 • únava,
 • deprese (depresivní nálada, ztráta smyslu,
 • nedostatek sebevědomí,
 • ztráta zájmů, nedostatek energie),
 • úzkost,
 • podrážděnost,
 • změny nálady (nadměrný pláč)
 • problémy s koncentrací,
 • snížené libido,
 • nadměrná chuť k jídlu,
 • pocity úzkosti,
 • změny nálady, atd.

 

Příklad fyzických příznaků PMS:

 • pocit plnosti, nadýmání,
 • bolestivost a citlivost prsou,
 • bolesti svalů a kloubů,
 • seborea
 • bolest hlavy
 • zvýšená chuť k jídlu
 • přibírání na váze v důsledku zadržování vody,
 • otok rukou a nohou,
 • zhoršení stavu kůže (potom se mohou objevit pupínky a černé tečky),
 • zhoršení vzhledu vlasů (kvůli zvýšené sekreci mazu se pak mohou nadměrně mastit), atd.

Spektrum závažnosti příznaků je u každé ženy jiné a individuální. Velmi závažné příznaky mohou dokonce vést k pokusům o sebevraždu.

Je PMS nemoc?

Ve světové diskuzi o PMS zaznívají různé hlasy: že PMS je skutečným medicínským problémem, že hledání děr v celé a kolektivní psychóze způsobené kampaní farmaceutických společností nebo že přidělování lékařských názvů normálním fyziologickým procesům vede ke stigmatizaci žen.

Spory budou zřejmě ještě dlouho pokračovat, miliony žen si ale každý měsíc projdou peklem. – Podle názoru některých lékařů splňuje premenstruační syndrom požadavky nutné k tomu, aby byl WHO (Světová zdravotnická organizace) uznán jako nemoc a jako takový by se k němu mělo přistupovat. Těch pár dní před menstruací může změnit život ženy v noční můru. A zároveň se to odrazí proti duchu provinilých členů domácnosti.

Dlouhou dobu byl premenstruační syndrom považován za vynález moderních žen a tato porucha nebyla brána vážně. Lékaři ale zdůrazňují, že mnohem vzácnější výskyt tohoto jevu v minulosti byl do značné míry ovlivněn častějším těhotenstvím u žen, a tím i delším obdobím amenorey u těchto žen. Naštěstí je nyní premenstruační syndrom považován za poruchu a léčba se provádí, když se symptomy stanou závažnými. Je však vhodné vědět, že aby bylo možné diagnostikovat PMS, musí být splněny následující podmínky:

 • Alespoň jeden z fyzických nebo psychických příznaků PMS se objevuje 5 dnů před menstruací a vymizí do 4 dnů po začátku krvácení,
 • Příznaky se nevyskytují v období po menstruaci až do ovulace, tedy ve folikulární fázi menstruačního cyklu, intenzitu příznaků lze označit jako střední až závažnou, která ovlivňuje sociální a rodinné fungování a je spojena s velkým nepohodlím.
 • Příznaky PMS se objevují ve většině menstruačních cyklů a jejich výskyt je potvrzen zdokumentováním v pozorovacím deníku, který se doporučuje uchovávat alespoň 2 měsíce, vznikající příznaky nemohou souviset s exacerbací jiných onemocnění a existujících duševních poruch.

Co dělat v případě premenstruačního syndromu?

V každém případě závažných neduhů před menstruací, které končí v prvních dnech krvácení, byste měli navštívit gynekologa, který individuálně zvolí vhodné diagnostické a terapeutické postupy. Jak lékař diagnostikuje PMS?

Premenstruační syndrom je diagnostikován, pokud má žena alespoň jeden typický somatický nebo psychický příznak pro PMS, objevuje se 5 a více dní před krvácením a vymizí do 4. dne menstruace. Diagnostika příznaků musí vycházet z hodnocení příznaků po dobu minimálně 2 měsíců, proto lékař po první návštěvě před nasazením léčby doporučí vést si deník pozorování obtíží s upřesněním jejich intenzity, charakteru, souvislost s menstruačním krvácením a dopad na každodenní fungování během menstruačního cyklu. Při dalších návštěvách gynekolog na základě rozboru deníku diagnostikuje PMS a nasadí vhodnou léčbu. Se zmírněním příznaků může pomoci přírodní doplněk stravy Stoporex Women.

Při diagnostice musí lékař běžným gynekologickým vyšetřením, ultrazvukem a případně dalšími doplňujícími vyšetřeními vyloučit v případě podezření i jiná onemocnění, která by mohla vést ke vzniku příznaků.

Léčba premenstruačního syndromu (PMS)

Léčba premenstruačního syndromu vyžaduje interdisciplinární přístup mnoha odborníků: gynekologa, obvodního lékaře, psychiatra, endokrinologa. Celostní pohled na pacientku jí umožňuje pomáhat a překonávat neduhy, které brání jejímu fungování.

Jak můžete zmírnit příznaky PMS bez léků?

Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky menstruačního syndromu. Ženám trpícím PMS se v první řadě doporučuje změna životního stylu, správná spánková hygiena, relaxační cvičení a pravidelná fyzická aktivita. V první řadě musíte změnit svůj životní styl. Implementace pravidelné pohybové aktivity do vašeho týdenního plánu – aerobní cvičení – např. chůze, běh, jízda na kole alespoň 30 minut denně téměř každý den výrazně zlepšuje průběh poruchy a zmírňuje příznaky. Správná, vyvážená strava, vzdání se stimulantů (káva, cigarety, alkohol) a regulace spánkového cyklu jsou další prvky životního stylu, na které bychom neměli zapomínat. Suplementace vitaminy a minerály se může ukázat jako užitečná: konzumace vitaminu B6, D, jakož i vápníku a hořčíku má zvláštní terapeutický význam. B6 a D najdete také v přípravku Stoporex.

Ve zmírnění příznaků se osvědčuje kognitivně-behaviorální psychoterapie (KBT) a léčba nízkodávkovanými antidepresivy (tzv. selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), které by měly být užívány dle ordinace lékaře trvale nebo pouze cyklicky ve druhé fázi. cyklu. Je třeba pamatovat na vedlejší účinky těchto léků (např. nevolnost, zvracení, poruchy libida). Studie prokázaly, že úlevy od příznaků lze dosáhnout užíváním kombinovaných antikoncepčních pilulek a tato metoda se zdá být zvláště vhodná pro pacientky, které chtějí také zabránit otěhotnění. V případě neúčinnosti výše uvedených metod se navrhuje zvýšení dávek SSRI a změna hormonální léčby. Konečným, zřídka používaným řešením je odstranění dělohy spolu s vaječníky.

Užívání léků ovlivňujících stav hormonů často vyžaduje použití dalších opatření, která nové koncentraci přizpůsobí další tělesné funkce. Stává se také, že užívání hormonální antikoncepce iniciuje výskyt příznaků PMS u žen, které je nikdy předtím nezažily. Lékařská konzultace je důležitá ještě z jednoho důvodu: příznaky podobné PMS se mohou objevit i u jiných gynekologických onemocnění.

Objevuje se PMS po 40?

Předpokládá se, že příznaky premenstruačního syndromu jsou nejzávažnější u žen ve věku 25 až 35 let. Dalším obdobím, kdy jejich intenzita nabírá na síle, jsou poslední roky před menopauzou. Pro mnoho žen to bude období po 40. roce života. Většina žen dosáhne menopauzy ve věku 45 až 55 let. Příznaky PMS u žen nad 40 let budou stejné jako u mladších žen. Jejich intenzita se však může měnit. Stojí za to vědět, že příznaky PMS po menopauze vymizí.

Jak dlouho před menstruací se PMS objeví?

Symptomy charakteristické pro PMS se objevují cyklicky, začínají v době ovulace a pociťují je žena týden před menstruací, trvají až do začátku menstruace a mizí krátce po jejím objevení. Tyto charakteristiky odlišují PMS od jiných gynekologických a psychiatrických poruch.

PMS a těhotenství

Některé příznaky premenstruačního syndromu mohou připomínat příznaky raného těhotenství. V obou případech mohou hormonální změny zesílit citlivost a bolestivost prsou. Proto příznaky PMS nevylučují těhotenství, ale také je nelze považovat za jeho potvrzení, zejména před datem očekávané menstruace. Pokud má žena podezření, že by mohla být těhotná a příznaky podobné PMS přetrvávají a menstruace se v očekávaném termínu menstruace nedostavila, vyplatí se udělat si těhotenský test a navštívit gynekologa, aby se případné těhotenství potvrdilo.

Co může naznačovat absence premenstruačního syndromu? Některé ženy se mohou divit, co by mohlo způsobit absence PMS. Je třeba zdůraznit, že premenstruační syndrom postihuje mnoho žen, ale nemusí se vyskytovat u všech. Některé údaje naznačují, že hormony produkované žlutým tělískem jsou považovány za spouštěče PMS. Pokud v daném cyklu nedochází k ovulaci, netvoří se žluté tělísko a jeho hormony, pak se příznaky PMS neobjeví.

Suplementace při PMS

Pupalkový olej je bohatý na polynenasycené mastné kyseliny, které podporují správný průběh menstruačního cyklu. Doplnění vaší stravy o pupalkový olej může pomoci zmírnit bolesti prsou s PMS a udržet vaši pokožku zdravý. Z doplňků stravy dostupných na trhu stojí za pozornost vitamin B6, vitamin E a hořčík. Jsou to doplňky stravy dostupné ve formě tablet a pomáhají zmírňovat příznaky menstruačního syndromu, jako je podrážděnost, únava a nadýmání. Najdete je také například v přípravcích Stoporex.

Byliny při PMS

Předpokládá se, že několik bylinek je účinných při zmírňování příznaků PMS. Chasteberry (Castus agnus) je účinný při zmírňování příznaků premenstruačního syndromu, jako je bolest a citlivost prsou a ty spojené se zadržováním vody v těle. Třezalka tečkovaná a černá rasca (Cimicifuga racemosa) mohou mít také příznivý vliv na příznaky PMS.

Peruánský ženšen: Peruánský ženšen (maca), nazývaný také „poklad Inků“, má silné antioxidační vlastnosti a reguluje hormonální rovnováhu u žen. Dodává také energii. Dobře funguje při nepravidelné menstruaci a zmírňuje příznaky PMS, jako je bolest prsou, zadržování vody, nedostatek energie nebo změny nálad.

Šafrán: Šafrán se používá hlavně jako koření. Obsahuje přes 150 aktivních látek, které mu dodávají zdravotní vlastnosti. Má účinek na zlepšení nálady, protože zvyšuje hladinu dopaminu, serotoninu a norepinefrinu – používá se při léčbě mírné a středně těžké deprese. Jedním z nejstarších tradičních použití šafránu je léčba PMS. Snižuje hladinu kortizolu – stresového hormonu. Navíc snižuje intenzitu a sílu kontrakcí děložního svalstva. Nežádoucí účinky jsou vzácné (při vysokých dávkách a dlouhodobém užívání), ale dochází k interakci s některými léky, jako jsou antidepresiva a léky na vysoký krevní tlak.

Shrnutí na závěr

Velmi důležitá je při PMS prevence, která dokáže zmírnit jednotlivé příznaky. Každá žena by měla dokonale vědět, jak důležitá je změna životního stylu v procesu léčby nebo zmírnění příznaků. V případě žen, které kouří cigarety, je při léčbě PMS nesmírně důležité omezit kouření a nejlépe přestat kouřit. Pro prevenci PMS se vyplatí vsadit na fyzickou aktivitu. Účinky jsou patrné již po prvním pokusu i o jemnou aktivitu. Fyzická námaha vede k produkci endorfinů, které zlepšují pohodu. Nemusí to být hodiny cvičení v posilovně, můžete začít delšími procházkami nebo krátkými běhy. Oblíbenou formou relaxace a cvičení je jóga, kterou lze cvičit i doma. Jóga je dalším způsobem, jak předcházet PMS, protože má zmírňující stres a relaxační faktory, které uklidňují a zmírňují stres. Nezapomeňte ani na vhodný jídelníček a doplňky stravy jako je například Stoporex Women.